Kako določiti metulja ?

Ta članek je namenjen, ljubiteljem narave ki jih malo bolj zanimajo metulji in bi se radi naučili prepoznati veliko večino vrst in še nadgrajevati svoje znanje.

Metulje zaradi njihovih pisanih kril in krhkosti, ljudje od nekdaj opevajo in seveda marsikoga tudi zanima katero vrsto je videl. K sreči so metulji še najlažje prepoznavni med žuželkami in zaradi tega tudi dobro preučevani.

Ker so metulji mala bitja, ki ne potrebujejo veliko življenjskega prostora da vrsta preživi, je tudi njihova raznolikost velika. Zato vam kakšna splošna knjiga ali pa vseevropska knjiga ne bo kaj prida koristila, ne zato ker nebi našli naših metuljev notri, ampak ker se boste morali odločati med kar nekaj podobnimi vrstami, gledati po zemljevidu ali je metulj v Sloveniji ali ne itd...

K sreči obstajata dve knjigi ki sta precej dobro pokrivata Slovenijo.

Prva je knjiga Slavka Polaka Metulji notranjske in primorske (2009), ki je odlična za vse začetnike. Saj ima zelo dobre fotografije tako samčkov kot samičk, podrobne opise in zaradi malega formata in mehkih platnic tudi zelo primerna za na teren.

Žal nima alpskih in panonskih vrst, znanstvena imena so se od izdaje spremenila. Ni najlažja za določevanje zelo podobnih vrst, vendar dosti boljša kot ostale knjige.

Ne kupovat rabljene knjige Jurij Kurillo Metulji Slovenije (1992). Ker je precej zastarela in tudi fotografije nekaterih vrst so neprimerne za določanje.

Knjige, ki so slovenski prevodi tujih avtorjev so bolj točne vendar samo za najbolj prepoznavne vrste. Če res želite vedeti kaj ste videli/ujeli so te knjige neprimerne.

Druga knjiga je znanstvena monografija priznanih slovenskih metuljarjev Verovnik, R., F. Rebeušek & M. Jež, Atlas dnevnih metuljev Slovenije (2012). Knjiga je res znanstvena in precej podrobna, vendar ima bogate opise biologije vsake slovenske vrste, območja in čas letanja. V glavnem obvezna knjiga če želite videti kakšno redkejšo vrsto. 

Ni pa vizualen določevalen ključ, vendar lahko že tudi po sami lokaciji in času izločiš kakšno vrsto.




Te dve knjigi sta primerni samo za dnevne metulje, za nočne metulje (vešče,molji), žal ne obstaja nobena poljudna slovenska knjiga, ki bi se ukvarjala samo z slovenskimi nočnimi metulji.

Obstaja tudi spletni določevalni ključ prirodoslovnega muzeja slovenije, za dnevne metulje slovenije. Na žalost ima precej slabe slike in je precej strokoven, tako da je bolj primeren za metuljarje.

Za potrditev določitve vedno lahko povprašate za pomoč na spletni strani Društa za preučevnje in ohranjanje metuljev Slovenije ali na njihovi facebook strani. Zelo je zaželjeno da priložite ostro fotografijo primerka, iz samega opisa ali neostre slike je tudi strokovnjakom težko določit vrsto.

Ni komentarjev:

Objavite komentar